מוזיאון גבעתי, המצוי ב'מצודת יואב' - היא משטרת 'עירק סואידן' - מהווה מרכז מורשת לחטיבת גבעתי וגם ציון היסטורי לבניין המצודה, שהיתה 'המפלצת על הגבעה' בגזרת הדרום במלחמת העצמאות.
המוזיאון נועד להציג את שיתוף הפעולה בין צה"ל להגנה המרחבית. במוזיאון ישנן שתי תערוכות מקיפות - גבעתי בתש"ח; גבעתי החדשה.
ביקור חובה לכל המעוניין ללמוד ולחוות פרק מרכזי בהיסטוריה של תקומת עם ישראל בארצו.

זמני פעילות
ימים א'-ה', 15.00-09.00
יום שישי לקבוצות בתיאום מראש,
יום שבת סגור
טלפון: 08-6611315
פקס: 08-6611316
דבר יושב ראש עמותת בית חטיבת גבעתי

מפקדי וחיילי חטיבת גבעתי בעבר ובהווה
משפחות שכולות,
מבקרים יקרים,

עמותת חטיבת גבעתי לדורותיה נועדה בראש וראשונה להנציח את זכרם של חללי החטיבה במערכות ישראל.

החטיבה הוקמה בסתיו 1947 ונטלה חלק עיקרי ומכריע במלחמת הקוממיות בחזית הדרום. הקרבות הרבים והקשים בהם השתתפה, הם עדות לרוח קרב של נערים, לוחמים אמיצים, שנלחמו בגבורה שאין למעלה ממנה נגד האויב המצרי העולה עליו עשרות מונים בכמות ובאיכות הנשק, אך לא בתבונה וברוח, רוח לחימה מופלאה, רוח ההקרבה והנחישות של גבעתי שכולנו כה גאים בה.... 

מאז הקמתה מחדש בשנת 1983, החטיבה הצעירה נלחמה לסירוגין בשתי רצועות - ברצועת הביטחון עד ליציאה מלבנון במהלך שנת 2000 וברצועת עזה - שם הובילה שורה ארוכה של מבצעים כנגד הטרור בהם נהרגו מאות מחבלים. מורשת הקרב של חטיבת גבעתי הסדירה חקוקה עמוק בזיכרוננו אך חובה עלינו לדאוג שזיכרון זה יהיה קשור בעבותות למורשת שהנחילה לנו חטיבת גבעתי בתש"ח.

אנו דואגים להפיץ וללמד את מורשת הקרב של היחידות השונות וסיפורי הגבורה של לוחמיו, לצד שימור וטיפוח האנדרטאות הרבות הפזורות במרחב הנגב, עדות נצחית לפועלה ותרומתה של החטיבה במלחמת העצמאות.

העמותה גם מסייעת באחזקת ופיתוח בית החטיבה במצודת יואב, ובהרחבת הפעילות החינוכית בקרב חיילי צה"ל ותלמידי בתי הספר ברחבי הארץ.

גבעתי היא של כולנו וחרוטה עמוק בלבנו. כל מצטרף חדש לעמותה מחזק את החטיבה הסדירה ותורם לביסוס והרחבת הקשר המתמיד עם החיילים, מקנה כבוד והוקרה לנופלים ולבני משפחותיהם ומעל לכל נהנה מהזכות להיות שייך, שייך למשפחה הגאה של לוחמי חטיבת גבעתי לדורותיהם.

יצחק לויט
יו"ר עמותת בית חטיבת גבעתי