אחת המסקנות החשובות בתחקירים שנעשו לאחר מלחמת לבנון השנייה הייתה שלוחמי צה"ל סובלים מכושר קרבי נמוך. בצה"ל הפנימו את הלקח ונותנים דגש חזק יותר למבחני הכשירות המפרכים, שמכתירים את המפקדים והיחידות הקרביים ביותר. התוצאות השנה הפתיעו את צמרת צה"ל, ובגדול.


אמיר בוחבוט / nrg מעריב


כחטיבה הקרבית ביותר הוכתרה גבעתי, שזכתה במקום הראשון בהישגי הקצינים הקרביים בחטיבה. למקום השני הגיעה ביסלמ"ח (בית הספר של זרוע היבשה למקצועות החי"ר), ולשלישי חטיבת הנח"ל. הרחק מאחור, במקום השביעי, משתרכת חטיבת גולני.


הפתעה גדולה יותר הייתה בדירוג יחידות העלית: "שלדג" זכתה במקום הראשון, אחריה יחידת החילוץ בהיטס 669, במקום השלישי יחידת יהל"ם (יחידת הנדסה למשימות מיוחדות) של חיל ההנדסה ובמקום הרביעי "דובדבן". ומי הגיעה למקום השביעי בלבד? שייטת 13, הקומנדו הימי.


ההשתתפות במבחנים הייתה חובה, בהוראת מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי. בין המשימות: ריצת ניווט בעזרת תצלום אוויר ביער יקום, למרחק של כעשרה ק"מ, ריצה למרחק של 1.5 ק"מ בחול עד לחוף הים, כולל ריצה במים עד לגובה הברכיים וטיפוס על דיונה תלולה (שלב שזכה לשם "אסון טבע" ), זחילה למרחק, טיפוס על חבל באורך שישה מטרים, טיפוס על פירמידה וקיר, קפיצה מעל גדר ועוד, ובשלב הסופי - ירי לאחר מאמץ. ממוצע הזמן שבו נדרשים הקצינים לעבור את המסלול כולו הוא שעה ורבע.


המפקדים מייחסים חשיבות רבה לתוצאות

את השקלולים לציונים השונים ערכו אנשי מחלקת כושר קרבי, בפיקודו של אל"מ ד"ר אבי מויאל. "מפקדי היחידות מייחסים לבוחן חשיבות רבה ויוקרה ולכן הוגשו גם ערעורים", סיפר קצין בכיר.


בתחרות היה גם דירוג אישי, למפקדי חטיבות וגדודים. מח"ט הצנחנים, אל"מ הרצי הלוי, הפתיע וזכה במקום הראשון. אחריו הגיע אל"מ אילן מלכא, מח"ט גבעתי, הידוע כקפדן במיוחד בתחום הספורט והכושר בחטיבה, ואת המקום השלישי תפס מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב.


בקטגוריית מפקדי הגדודים שומר על המקום הראשון מג"ד גפן של בה"ד 1, סא"ל אבי דהן. במקום השני צועד סא"ל יהודה הכהן, מפקד גדוד רותם של חטיבת גבעתי, ואחריו מפקד גדוד שקד מגבעתי, סא"ל דדו בר-כליפא.


בקרב גדודי הסיור זכתה חטיבת הנח"ל במקום הראשון, גבעתי במקום השני, צנחנים במקום השלישי ואילו גדוד הסיור של גולני הגיע למקום השישי. למחמאות רבות זכו קציני חיל האוויר, על הישגיהם במבחנים.

דבר המח"ט
סרט תדמית