טקס האזכרה השנתי לחללי הקרב על גבעת עיבדיס

ביום ראשון, 3/7/2022, ד' בתמוז התשפ"ב, בשעה 17:30, התקיים טקס האזכרה השנתי לחללי הקרב על גבעת עיבדיס, בנוכחות משפחות שכולות, ותיקי לוחמי תש"ח,חיילי חטיבת גבעתי ומוקירי זכר הנופלים.

הקרבות על משלט עיבדיס במלחמת העצמאות התנהלו בין ה7- ביולי 1948 ל-12 ביולי, בין חיילי חטיבת גבעתי לבין יחידות מצוות-קרב חטיבתי מתוגבר של הצבא המצרי. המשלט, הנמצא על רכס במרחק של כ-2,000 מטר מצפון מזרח לנגבה, נכבש במבצע אנ-פאר וכוחות החטיבה המשיכו להחזיקו בעומדם מול מתקפות נגד של המצרים.

בחודש יולי 1948 תקפו המצרים את גבעת עיבדיס במטרה לנתק את נגבה ולשמש נקודת זינוק לעבר הדרום. גדוד 53 כבש את הגבעה בהפתעה, הניס את המצרים ותפס שלל רב. התקפות הנגד של המצרים בחיל רגלים ובטנקים, ובסיוע תותחים ומטוסים, במשך יום שלם – נהדפו ע"י לוחמי הגדוד, למרות אבידותיהם הכבדות.

גדוד 52 שהחליף את גדוד 53 עמד יומיים נוספים בפני התקפות של כוחות מצריים גדולים שבאו גלים גלים והדף אותן. אבידות הגדוד היו כבדות. גם גדוד 54 השתתף בקרב, ותרם את תרומתו.

הקרב על עיבדיס היה אחד הקרבות הקשים והמרים במלחמת 'הקוממיות'. כאן נעצר הצבא המצרי במחיר כבד, בדהירתו לעבר דרום הארץ, בואכה תל-אביב.

רבות איבדה החטיבה 25 לוחמים מהגדודים 52, 53 ו 54.

 

שיתוף פוסט