טקס חנוכת מרכז מורשת מבקיעי הדרך באתר הלאומי חאן שער הגיא

יום ראשון כ"ט בנובמבר 2020, יום השנה ה-73 לקבלת החלטת החלוקה באו"ם ופרוץ מלחמת העצמאות, נחנך באתר הלאומי "חאן שער הגיא", מרכז מורשת מבקיעי הדרך – מרכז לימודי להנחלת מורשתם ולהנצחת זכרם של פורצי הדרך לירושלים ומלווי השיירות במלחמת העצמאות.

הטקס התקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונוכחו בו ותיקי לוחמי תש"ח, נציגי יו"ר ונציגי העמותות של החטיבות שלחמו לפריצת הדרך לירושלים הנצורה, ובכלל זה יו"ר עמותת גבעתי מר יצחק לויט.  .

מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים להכיר מקרוב ובאופן חוויתי, באמצעות מיצג אור קולי, את מורשת הקרבות בדרך לירושלים ואת סיפורם של לוחמות ולוחמי הפלמ"ח ביחד עם מלווי השיירות שפרצו בתש"ח את הדרך לירושלים הנצורה.

מסלול הביקור במרכז המורשת אורך כ 45 דקות, הכולל חמש תחנות מרכזיות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, עמדת דרך, עמדת אלחוט, עמדת אספקה, תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה ומיצג סיום בו המבקרים גם יכולים לבחון את ערכיהם ביחס לערכי הלוחמים של תש"ח.

מדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך הטקס: "הרוח של פורצי הדרך לירושלים, הרוח של לוחמי הפלמ”ח, של מבקיעי הדרך עזי הנפש – הרוח הזו שאפשרה לנו להתמודד עם כל קושי ואתגר, הרוח הזו ממשיכה לפעם בנו. ומהיום, הרוח הזו תשכון בין קירות האבן הללו – בחאן המשוקם. כל מי שיראה את התצוגה – ילמד, יחכים, ובעיקר ישאב השראה מהפרק המפואר הזה בתולדות עמנו ומדינתו".

שיתוף פוסט