75 שנים אחרי, חיל האוויר וחטיבת גבעתי ישחזרו במפגן מיוחד את שיתוף הפעולה מהגיחה הראשונה וההיסטורית ב-1948

אחד משיאיו המרגשים של טקס סוף קורס טיס שיתקיים הערב (חמישי) בבסיס חצרים, יגיע בדמות תצוגה אווירית של שני מטוסים אמריקנים ישנים מסוגי "הווארד" ו"סטירמן". על מטוס ה"סטירמן" יהיה מפקד חטיבת גבעתי אלוף-משנה אליעד מואטי, כציון סמלי של שיתוף הפעולה הראשון בהיסטוריה של צה"ל בין כוחות יבשה לחיל האוויר, במבצע שבלם את פלישת כוחות הצבא המצרי לגוש דן – 35 ק"מ מתל אביב.

במהלך התצוגה הערב, המטוסים הישנים, שיסמלו את מטוסי הקרב מסוג "מסרשמיט" שהשתתפו בתקיפה ההיא ביוני 48', יתפצלו מהמבנה לשני כיוונים שונים – ולאחד מהם יצטרף מטוס F-35 "אדיר" – החדיש והמתקדם ביותר בעולם. המטוס עצמו שמואטי יטוס עליו הוא משנת 1938, בעל מנוע בוכנה שבעבר הרחוק בוצעו עליו אימוני ניווט.

בקרב הקשה בפאתי הכפר איסדוד, לימים העיר אשדוד, נהרגו 54 לוחמי צה"ל – רובם מחטיבת גבעתי – ואחד מהם הוא הטייס אדי כהן, שעלה לישראל כמתנדב מחו"ל כחלק מהקמת חיל האוויר. כוח נ"מ בשיירה המצרית הפיל את מטוסו של כהן לשדה התעופה הישן ליד באר טוביה, בגיחה הראשונה אי פעם של חיל האוויר. "הכוחות שלנו מגדוד 53 פוצצו את גשר עד הלום ונכנסו לקרב בלימה קשה מאוד מול הצבא המצרי", תיאר אל"מ מואטי בשיחה עם ynet, "בחלק הראשון של הקרב הצלחנו לבלום אותם, אבל בחלק השני הייתה הסתבכות של גדוד 54 ליד גן יבנה, והכוחות נזקקו לסיוע אווירי".

קישור לכתבה באתר ynet:

https://www.ynet.co.il/news/article/sjdhvj5dn#autoplay

(צילום: ביטאון חיל האוויר, דובר צה"ל)

שיתוף פוסט